Урок української мови в 2 класі за програмою НПП «Інтелект України»
Тема. Дієслово.
Звукове значення букви Іі.
Мета. Формувати уміння знаходити
дієслова серед інших частин мови, ставити до них питання. Закріпити
звукове значення букви Іі, уміння робити фонетичний аналіз слів. Спонукати
дітей робити добрі справи.
Обладнання. Презентація, методичні матеріали НПП «Інтелект України».
Зображення Центаврика, адміністративно-територіальна карта України, шкала самооцінювання
(на кожного учня), ребус, м’яч, цеглинки лего, «чарівна скринька», картки зі
словами різних частин мови, картки з
позначками звуків, картки з частинами мови.
Хід уроку
І. Організація класу
- Зараз у нас урок української мови. Налаштуйтеся на роботу за допомогою
афірмацій.
·
Я
вчусь із задоволенням.
·
Я
завжди підношу руку.
·
Я
уважно слухаю вчителя й однокласників.
·
Я
міцно запам’ятовую навчальні одиниці.
- Постарайтеся працювати дружно! Думати – швидко!
Відповідати – чітко!
- Якого результату ми хочемо досягти? (Бути грамотними,
мати міцні знання )
- І не забувайте, наш девіз який? (Бережіть кожну
хвилину!)
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
- Хто це, діти? (Центаврик).
- З якої планети він прилетів до нас? (з планети Альфа
Центавра А)
- Центаврику дуже сподобалася наша рідна Україна, її
талановиті люди. Він разом з нами вивчає українську мову, бо знання української
мови допоможе інопланетянину подорожувати по нашій рідній землі, краще вивчити
культуру, історію нашого народу. Але для подорожі Україною Центаврику
необхідна… як ви думаєте, що? (карта) Карта областей України.
- Тому пропоную: за кожне виконане завдання ви одержите
частину карти України. Якщо виконаєте усі завдання і зможете скласти карту
України, дуже допоможете Центаврикові.
- Ви згодні допомогти Центаврику?
ІІІ. Оголошення теми і завдань
уроку.
- Розгорніть зошити на сторінці 37.
- Прочитаємо разом тему уроку: «Дієслово. Звукове
значення букви Іі».
- Учора ми розпочали докладно вивчати дієслово. Сьогодні
потренуємося ставити питання до дієслів та впізнавати їх у тексті. Повторимо та
закріпимо вивчене в першому класі про звукове значення букви Іі.
ІV. Засвоєння нових знань.
1) Повторення про частини мови.
- Назвіть відомі вам частини мови. (Іменник, прикметник, дієслово,
числівник, займенник)
- Що називаємо
іменником? Наведіть приклади.
- Що таке
прикметник? Ваші приклади.
- Що називає
числівник?
- Що таке
займенник?
- Давайте пригадаємо відомі нам займенники. (Я, ми, ти, ви, він, вона, воно,
вони)
- Ви добре знаєте правила про частини мови! А зараз пограємо у гру
«Так-ні». У нашій «чарівній скриньці» слова різних частин мови. Якщо я
правильно визначу, до якої частини мови належить слово, сигнальте «так» зеленою
цеглинкою, якщо «ні» - червоною.
Слова для гри: таємниця, друг, білий, весела, радіти, дружить, ми, вона,
десять, п’ятнадцять.
- Чудово впоралися із завданнями. Отримуйте
першу частинку карти для Центаврика!
2) Вивчаємо навчальну одиницю – дієслово.
- Розгадайте ребус.
(Дієслово). Поясніть, як ви його розгадали.
- Пригадаємо
правило про дієслово, яке вивчили на попередньому уроці.
·
Читання
хором
·
Перевірка
розуміння змісту. Питань у дієслова багато, їх можна називати у будь-якому
порядку.
· · Переказ самим собі.
· Наведіть приклади дієслів.
Вправа
«Броунівський рух» під пісню «Новий день».
Учні розказують
правило один одному у парі.
- Правило вивчене!
Отримуйте частинку карти.
3) Виділення дієслів серед
інших частин мови
(с.37)
- Перевіримо за допомогою питань, чи всі подані слова є дієсловами. Візьміть
олівці.
Учні за допомогою питань шукають дієслова і підкреслюють їх. Зайві слова
обводять.
4) Гра «Пінг-понг»
- Дієслова мають багато різних питань. Потренуємося ставити питання до
дієслів за допомогою гри «Пінг-понг».
Учитель кидає учням м’яч, називаючи дієслово. Діти ставлять до дієслова
питання і повертають м’яч учителю.
Слова для гри: читати, прочитати, підійшла, виросли, стоять, будуть
берегти, думає, подумав, вивчили, заспіває, дружити, працює.
- Ви добре впоралися з цим завданням і отримуєте ще одну частинку карти для
Центаврика.
5) Танцювальна хвилинка з
пісенькою «Дієслово»
6) Словникова робота
- Діти, спробуйте
відгадати загадку:
В нас зимою білим
цвітом
Сад зацвів, неначе
літом. (Іній)
- - Чи всі ви знаєте, що таке іній? Увага на екран.
Іній – шар кристаликів льоду, що
утворюється осіданням водяної пари з повітря на охолоджені предмети. Паморозь.
(Світлина)
- - Хто бачив іній узимку?
- Чи подобаються
вам дерева, вкриті інеєм? Вони наче казкові.
7) Фонетичний розбір. Звукове
значення букви Іі.
- Гра «Живі звуки». Побудуємо звукову схему слова іній. Вимовте слово
протяжно, щоб почути усі звуки.
Учні називають по-порядку звуки
у слові іній та обирають позначку до звука. Кожен «звук» характеризує себе.
- - Які голосні звуки у слові іній? ( два звуки і)
- - Який секрет букви І ви знаєте? (І вказує на м’якість попереднього приголосного. Перед І завжди стоїть м’який приголосний)
- - Наведіть приклади (мі, лі, сі, ді, ні, ці…)
- - Прочитаємо вірш Віри Браславець «Як звучать букви» про букву І.
- - Утворимо склади з губними приголосними та і: бі, пі, ві, мі, фі, жі, ші, чі, щі. У цих складах приголосні пом’якшені.
- Є ще одна частинка карти для Центаврика!
V. Закріплення вивченого
1) Робота з текстом ( с.37)
- Знайдіть завдання
5 на ст.37. Прочитаємо текст.
- Від чийого імені
ведеться розповідь? (Від імені дівчинки)
- Як ви
здогадалися? ( У тексті є слова підійшла, доторкнулася)
- Яку картину
вранці побачила дівчинка? (Дерева були в інеї).
- Чи правильно зробила дівчинка, що вирішила не торкатися верби, вкритої
інеєм? (Так, вона не хотіла порушити краси; хотіла, щоб верба красувалася у
срібному вбранні з інею)
- Чи звернули ви увагу, з чим автор порівняв кристалики на гілочці верби?
(За ніч на деревах виросли маленькі, немов пташиний пух, листочки)
2) Вправа «Пошук»
- Ми вивчаємо дієслово. Тож будемо шукати дієслова у перших трьох реченнях.
Візьміть лінійки та олівці.
Учні читають по реченню, за
питаннями шукають дієслова, підкреслюють їх двома лініями, а іменники, зв’язані
з ними однією лінією.
- - Про що розповідається в реченні?
- - Яку дію виконувало сонце?
-
За
роботу з текстом отримуйте частинку карти для Центаврика!
3) Фізкультхвилинка «Будь
ласка»
Учні виконують дії, названі учителем, тільки тоді, якщо він попросить їх
виконати зі словами «будь ласка».
Матеріал для гри: підніміть праву руку, опустіть руку, подивіться
ліворуч, подивіться праворуч, присядьте, встаньте, нахиліться вперед,
торкніться до носа, пострибайте, поаплодуйте, посміхніться, сідайте.
- Чи помітили ви, слова якої частини мови спонукали вас виконувати дії?
(Дієслова)
4) Створюю власну сторінку книжечки (письмо) с.39
- Протягом останніх уроків ми дізналися цікаву розповідь про Святого
Миколая, який через 8 днів буде розносити чемним діткам подарунки. Погортаємо
написані сторінки нашої книжечки. (На екрані) Прочитаємо ще два речення з цієї розповіді на
с.39
- Робити подарунки, сюрпризи не менш
приємно, ніж їх отримувати. Центаврику дуже подобається ця добра
святкова традиція.
- Сядьте правильно, приготуйтесь до письма, нахиліть зошити. Спишіть
каліграфічно речення, дотримуючись правил орфографії.
- Хто з вас, діти, запланував зробити подарунок батькам, меншим братикам,
сестричкам? А може бабусі з дідусем, які вже і не сподіваються на подарунок від
Святого Миколая?
- Ось і остання
частинка карти!
VІ. Рефлексія
Наш урок добігає кінця. Ви
виконали багато завдань. Пригадайте їх за ключовими словами (частини мови,
дієслово, питання дієслова, іній, текст, Святий Миколай)
- - У нас є кілька частин карти України. Треба їх правильно скласти.
Учні складають
карту України.
- - Чудово! У нас усе вийшло! Центаврик вдячний вам за допомогу! Як приємно робити добрі справи, чи не так?!
- - Ви задоволені своїми успіхами? Візьміть шкалу самооцінювання і приклейте стрілочку на тому рівні, наскільки ви задоволені своєю роботою на уроці.
- - Дякую вам! Мені приємно було з вами працювати!
Урок математики в 1 класі
За програмою
науково-педагогічного проекту «Інтелект України» тиждень 12, 31 день.
Тема уроку. Число і цифра 8. Таблиці додавання й віднімання числа 8.
Мета. Ознайомити з
числом та цифрою 8, навчити писати цифру 8, вивчити склад числа 8, таблиці
додавання та віднімання числа 8, закріплювати уміння робити короткий запис
умови задачі на знаходження суми, закріпити поняття «пряма та крива лінії»,
вирізняти геометричні фігури, характеризувати їх властивості.
Розвивати логічне мислення, пам’ять,
увагу, уяву, уміння класифікувати фігури
за певною ознакою. Вчити діяти індивідуально, в парі, групі, колективно.
Прищеплювати інтерес до математики.
Обладнання : відеоматеріали «Інтелект України», зображення казкових
героїв, таблиця для коректурної вправи, числовий ряд 1-10 з розрізних карток, зразок написання
рукописної цифри 8, квадрат, куб, планшети для магнітних фігур, набори магнітних геометричних фігур та набори
геометричних фігур у конвертах для кожної групи, цеглинки LEGO, мотузки
30см на кожного учня.
Хід уроку
І. Організація класу.
-
Який
у нас зараз урок? (Урок математики)
-
Тож
розпочнімо його з лічилки. (Учні розповідають лічилку, виконуючи рухи)
Один! Два! Всі присіли!
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились,
із струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі,
Крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! Діти милі
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
Василь Хорунжий
-
Які
завдання ви б хотіли виконувати на уроці?
-
Це
чудово! Бо невгамовні коротульки, що допомагають нам вчитися, крім Квіткового
міста побудували ще й Математичне містечко. І Знайко запрошує нас туди на
екскурсію! Ви готові?
-
Прошу
вас бути уважними під час нашої мандрівки,
працювати дружно, злагоджено.
ІІ. Оголошення теми уроку
Знайко
починає свою екскурсію з майдану Цікавих Запитань.
-
Скажіть,
скільки лап у двох цуценят? (8)
-
Скільки
хвостиків у восьми кошенят? (8)
-
Скільки
вух у чотирьох зайців? (8)
-
Скільки
ніжок у павука?(8)
-
Хто
здогадався, яке число ми будемо сьогодні вивчати?
-
Розгорніть
зошити , прочитаємо тему нашого уроку. (Число і цифра 8. Таблиці додавання й
віднімання числа 8.)
ІІІ. Мотивація
-
Для
чого вивчати числа? (Щоб уміти рахувати, розв’язувати задачі, виконувати більш
складні завдання…)
ІV. Організація навчальної
діяльності
1)
Робота
в будиночку чисел.
Знайко просить звернути увагу на будиночок чисел.
-
Які
числа живуть за закритими віконцями? (3, 5, 6)
-
Які
геометричні фігури мешкають у цьому будиночку чисел? (квадрати)
-
Прочитаймо,
які у нас є варіанти відповідей:
А П’ятикутники
Б трикутники
В чотирикутники
-
Квадратів серед варіантів відповідей немає. Ви
помилилися? Хто допоможе розв’язати проблему? (Учні називають правильну
відповідь – чотирикутники і біля дошки доводять, що квадрат є чотирикутником,
оскільки має 4 сторони, 4 кути та 4 вершини).
-
Молодці!
Знайко дуже задоволений вашими знаннями! Скільки квадратів треба докреслити у
порожньому рядку будиночка чисел? (8)
-
Докресліть
чотирикутники будь-яким кольоровим олівцем.
2)
Ознайомлення
з цифрою 8.
-
Знайко
цікавиться, чи знаєте ви, як виглядає цифра 8? Покажіть її.
-
Давайте
виготовимо цифру 8 з мотузочок.
-
Дякую,
у вас вийшли чудові вісімки!
-
Вивчаємо
правило: 8- цифра, яка позначає на письмі число «вісім».
3)
Коректурна
вправа.
-
Щоб
пройти далі, нам треба на містку
Математичних Знаків полічити всі цифри 8, одночасно закреслюючи їх. (Результат
лічби - 4)
4)
Робота
з числовим рядом 1-10.
- А зараз ми на
вулиці Чисел першого десятка. Кожен будиночок у коротульок, як і в нас, має
свій порядковий номер.
- Покажемо
коротулькам, як ми орієнтуємося в числовому ряді від1 до 10. (Застосовується прийом
«Кубування»)
- На якому місці стоїть число 8 в натуральному ряді чисел?
- Які «сусіди» числа 8?
- Яке попереднє число до числа 8?
- Яке наступне?
- Які числа більші від 8?
- Які числа менші 8?
- Які числа більші, ніж 3, але менші 8? Скільки їх?
- Як утворити
число 8 з числа 7? (Використовується
дидактичний матеріал для моделювання на дошці)
- Молодці! Вас уже важко заплутати!
5) Порівняння чисел.
- А гляньте-но, Незнайко та Поспішайко сперечаються, яке число більше: 3 чи
8. Допоможемо?
У зошитах зробіть малюнок і підпишіть його мовою математики. (3< 8 або
8
>3).
6)
Фізкультхвилинка.
Коротульки готуються до Дня міста. Вони співають
«Пісеньку про математику». Заспіваймо разом з ними.
7)
Написання
цифри 8.
У будиночку
номер 8 живе Хвалько. Він дуже хоче, щоб паркан
біля його будиночка був із цифр 8. Але сам коротулька не може його побудувати. Давайте навчимося
писати вісімки та допоможемо йому.
Перегляд презентації «Алгоритм написання цифри 8»
Письмо цифри 8 у повітрі.
Після пояснення вчителя письмо учнями цифри 8 у зошитах.
-
Хвалько
дуже задоволений! Він не сподівався, що ви зможете так каліграфічно написати
цифри 8 з першого разу. А в кого ще не зовсім вийшло, не засмучуйтеся, ми ще
будемо тренуватися в написанні вісімок на наступних уроках.
8)
Вивчення
таблиць додавання та віднімання числа 8.
-
Знайко
привів нас у сквер Запам’ятайлика. Коротульки тут вчать таблиці додавання та віднімання
чисел, які демонструються на великому екрані. Цікаво, що вони сьогодні вчать?
Перегляд презентації таблиць додавання та віднімання числа 8.
1 + 8 = 9 2 + 8 = 10 |
9 – 8 = 1 10 – 8 = 2 |
-
Хто
запам’ятав приклади на додавання числа 8?
-
Хто
запам’ятав таблицю віднімання числа 8?
-
Чудово запам’ятали!
Не забувайте користуватися вивченими таблицями.
9) Вивчення складу числа 8.
-
Знайко запрошує нас
на космодром. Поспішайко сьогодні летить на планету Сатурн! Це велика планета
Сонячної системи з кільцями, до неї
більше 1тис.млн км. Тому для ракети потрібно багато пального. Його можна
виготовити з цеглинок лего, якщо утворити ти з них куб. Зможете? (Учні будують куб з 6 цеглинок LEGO)
-
Чи помітили ви, яке
число записане на носі ракети? (8)
-
А скільки вершин у
куба з пальним для ракети? (8). Ось чому саме таке пальне підходить для нашого
зорельоту!
-
Щоб допомогти
Поспішайкові злетіти, нам треба допомогти йому заповнити порожні відсіки
ракети. Для цього вивчимо склад числа 8.
-
Що таке склад
числа? (Склад числа – це всі можливі числа, сума яких дорівнює поданому числу)
-
Скільки цеглинок у
кожного з вас? (6)
-
А нам скільки потрібно,
щоб дослідити склад числа 8? (8)
-
Що ж робити? (Потрібно
об’єднатись)
-
Так, нам потрібно об’єднатись
у пари. Підніміть руки, хто з ким буде працювати в парі.
-
Візьміть для вашої
пари 8 цеглинок, а решту покладіть біля стаканчика.
-
Поділіть ваші 8
цеглинок на будь-які дві частини і підніміть угору.
-
Запишемо у
віконечка ракети, які варіанти складу числа у вас вийшли.
-
Розкажімо склад
числа 8.
-
Разом ми допомогли Поспішайкові здійснити
політ!
V. Закріплення
вивченого матеріалу
1)
Закріплення складу
числа 8. Класифікація геометричних фігур.
-
Поруч із космодромом у Математичному місті
коротульок розташований музей Космосу.
Знайко пропонує вам у групах розглянути «космічні кристали», які Незнайко
привіз із подорожі на Місяць. Погрупуйте їх за поданою ознакою.
Кожній групі видається планшет з прикріпленими до неї магнітними геометричними фігурами та ознака, за якою учні мають погрупувати ці фігури.
1, 4, 7 групи – за
кольором;
2, 5 групи – за формою;
3, 6 групи – за розміром.
Учні звітують про виконану роботу перед класом.
За кількістю фігур на дошці записують приклади на склад числа
8.
За розміром: 2 + 6 = 8
За кольором: 3 + 5 = 8
За формою: 4 + 4
= 8
-
Як чудово ви
прикрасили вітрини музею! Скільки фігур було в кожній групі? (8). Давайте ще
раз повторимо склад числа 8.
2)
Хвилинка релаксації.
Діти, ви добре попрацювали! Відпочиньте хвилинку, слухаючи космічну музику.
3)
Задача.
- Пора рушати далі. Знайко веде нас по вулиці Задачній. Щоб її пройти,
потрібно неодмінно розв’язати задачу. А задач можна придумати безліч. Треба
тільки роздивитися довкола. Наприклад, про квіти, що розквітли біля під’їзду
будинку.
Читання задачі вчителем (прийом стеження).
Біля під’їзду розквітло 3 тюльпани й 5 нарцисів. Скільки всього квіток розцвіло
біля під’їзду?
Читання задачі учнями.
Аналіз задачі із складанням короткого запису.
-
Які квіти розцвіли
біля під’їзду?
-
Скільки розцвіло
тюльпанів?
-
Чи відомо, скільки
розквітло нарцисів?
-
Що потрібно
дізнатися?
-
Пригадаємо правило:
задачі із запитанням «Скільки всього?» називають задачами на знаходження суми.
Їх розв’язують за допомогою дії додавання.
-
Що будемо додавати?
-
Запишемо
розв’язання задачі:
3 + 5 = 8(кв.)
-
Чи дізналися ми
скільки всього квіток розцвіло біля під’їзду?
-
Упишіть число 8 у
відповідь.
-
Задачу розв’язано.
4) Вивчення
геометричних фігур.
- Знайко веде нас на спортивний майданчик
«Геометричні фігури». Тут коротульки займаються спортом та грають у різні ігри. Послухайте, яку гру
вигадали коротульки.
Слухання казки «Як
Незнайко, Хвалько й Поспішайко були точками». (Прийом стеження)
-
Діти, пригадайте,
на якому уроці ми вже вивчали види ліній? (На уроці мистецтва)
-
Запам’ятайте: у геометрії пряма та крива лінії – це
геометричні фігури.
Практична робота. Утворіть за
допомогою мотузки пряму лінію.
-
А тепер утворіть
криву лінію.
-
Усі справилися! А
під час прогулянки пограємо у гру, яку придумали коротульки.
5) «Великі перегони»
- Знайко дуже пишається тим, що в їхньому
Математичному місті щодня відбувається авторалі «Великі перегони». Він пропонує
вам узяти участь у змаганнях.
-
Оберіть собі
автомобіль. Потрібно за 4 хвилини розв’язати 20 прикладів. Ви готові? Увага!
Поїхали!
-
Перевірте свої
результати.
Учитель називає правильні відповіді. Якщо результат
неправильний, учні біля виразу ставлять знак « - ».
-
Усі переможці
розфарбовують стрічку.
VI. Підсумок уроку.
-
Ви вже втомилися.
Наша екскурсія Математичним містом добігає кінця.
-
Які завдання вам
найбільше сподобалися?
-
Яке було складним?
-
З яким числом були
пов’язані усі завдання?
Робота у групах.
-
Вийміть усі
геометричні фігури з конвертів . Виберіть серед поданих фігур восьмикутники.
Перевірте. Що ви бачите на зворотному боці? Букви?
Представник кожної групи несе восьмикутник до дошки.
-
Розставте
восьмикутники за розміром у порядку зростання. Яке слово вийшло? (МОЛОДЦІ)
-
Я згодна! Ви -
МОЛОДЦІ! Задоволені своїми успіхами?
-
Дякуємо Знайкові за
екскурсію. Дякую вам за роботу! Урок закінчено.
Немає коментарів:
Дописати коментар